Στο Athens Animfest 2018 το Τμήμα Μηχανικών Σχεδίασης Προϊόντων και Συστημάτων | Πανεπιστήμιο Αιγαίου

Στο Athens Animfest 2018 το Τμήμα Μηχανικών Σχεδίασης Προϊόντων και Συστημάτων

Athens Animfest 2018 - Mythological and Contemporary Monsters

Τα «Μυθολογικά και Σύγχρονα Τέρατα» είναι ένα σπονδυλωτό animation δημιουργημένο από 58 φοιτητές/τριες. Περιγράφει έναν έγχρωμο κόσμο όπου τα μυθολογικά πλάσματα του παρελθόντος περιφέρονται σαν ένα είδος αγγέλων, αμήχανα, ερωτευμένα, προστατευτικά, εκδικητικά, και πάντα μαυρόασπρα. Σφίγγες, Πήγασοι, Φοίνικες πετούν πάνω από βομβαρδισμένες πόλεις, καμένα τοπία, Μέδουσες κλαίνε και θάλασσες τρέχουν από τα μάτια τους που βλέπουν ή προκαλούν καταστροφές. Γνωστές εικόνες από διαδικτυακές ειδήσεις για την κρίση στην οικεία περιοχή της Μεσογείου συνδυάζονται για να επανακαθορίσουν τη σχέση του παρελθόντος με το παρόν.

15 Φεβ 2018