Το Πανεπιστήμιο Αιγαίου γίνεται μέλος του Διεθνούς Δικτύου Επιχειρηματικότητας Global Venture Lab, του Πανεπιστημίου Berkeley | Πανεπιστήμιο Αιγαίου

Μετά από συντονισμένες προσπάθειες και με βάση τη συνεχή δραστηριοποίηση σε πρωτοβουλίες προώθησης της επιχειρηματικότητας, το Πανεπιστήμιο Αιγαίου έγινε δεκτό στο δίκτυο Global Venture Lab, το οποίο συντονίζει το Πανεπιστήμιο Berkeley των ΗΠΑ.

Στο δίκτυο συμμετέχουν προβεβλημένα Πανεπιστήμια και Οργανισμοί από την Αμερική, την Ευρώπη, την Ασία και την Αυστραλία, τα οποία έχουν κάποια καινοτομική πρόταση για την προώθηση της επιχειρηματικότητας σε παγκόσμιο επίπεδο.

Η πρωτοβουλία Aegean Startups, του Πανεπιστημίου Αιγαίου, που στοχεύει στην προώθηση της επιχειρηματικότητας στο Αιγαίο, με την αξιοποίηση των μοναδικών χαρακτηριστικών και προϊόντων του αιγαιοπελαγίτικου χώρου, κρίθηκε ως μία εξαιρετική πρόταση για την προώθηση της επιχειρηματικότητας σε σύνδεση με την αγορά (demand – driven entrepreneurship) με δυνατότητες εφαρμογής και σε άλλα μέρη του κόσμου με ανάλογα χαρακτηριστικά και δυνατότητες στον τουρισμό, στα παραδοσιακά προϊόντα, στην παραγωγή ενέργειας, στις μεταφορές και στην περιβαλλοντική διαχείριση θαλάσσιων - νησιωτικών περιοχών.

Η συμμετοχή στο διεθνές δίκτυο Global Venture Lab δίνει στο Πανεπιστήμιο Αιγαίου δυνατότητες προσέλκυσης φοιτητών, νέων επιστημόνων, τεχνολογικών επιχειρήσεων αλλά και επενδυτών από μεγάλα κέντρα επιχειρηματικότητας, ενώ προάγει τις ιδιαίτερες δυνατότητες του Αιγαίου σαν ένα διεθνές «brand» με μεγάλες δυνατότητες ανάπτυξης.

Ο Πρύτανης της Πανεπιστημίου Αιγαίου Καθηγητής Στέφανος Γκρίτζαλης, δήλωσε σχετικά: «Είμαστε περήφανοι για την ένταξή μας στο δίκτυο επιχειρηματικότητας του Πανεπιστημίου Berkeley και θέλουμε να ανταποκριθούμε επάξια στις προκλήσεις της παγκόσμιας κοινότητας για το καλό των φοιτητών και των φοιτητριών μας, αλλά και των τοπικών κοινωνιών στα νησιά του Αιγαίου.  Στους δύσκολους καιρούς που διανύουμε, η προαγωγή της επιχειρηματικότητας αποτελεί προτεραιότητα για το Πανεπιστήμιό μας, καθώς μπορεί να συμβάλλει ουσιαστικά στην αντιμετώπιση της νεανικής ανεργίας και στη γενικότερη ανάπτυξη των νησιών και της χώρας μας.»

Ο Αναπληρωτής Καθηγητής Γιάννης Χαραλαμπίδης, εκπρόσωπος του Πανεπιστημίου Αιγαίου στο Global Venture Lab ανέφερε σχετικά με την επιτυχία του Πανεπιστημίου: «Ήταν χαρά μου να εκπροσωπήσω το Πανεπιστήμιο Αιγαίου στο Global Venture Lab, στο Πανεπιστήμιο Berkeley στο San Francisco.  Οι ιδέες και οι δράσεις των Aegean Startups έτυχαν πολύ θετικής αποδοχής από τα μέλη του δικτύου, ανοίγοντας νέες προοπτικές για διεθνείς συνεργασίες με στόχο την αξιοποίηση των φοιτητών, των ερευνητών μας αλλά και των τοπικών επιχειρήσεων στα νησιά του Αιγαίου. Στο επόμενο διάστημα θα εργαστούμε σε πρωτοποριακές δράσεις, σε συνεργασία με το Berkeley αλλά και άλλα Πανεπιστήμια  του δικτύου.»

Επικοινωνία –Πληροφορίες

Για περισσότερες πληροφορίες σχετικά με τη διάκριση του Πανεπιστημίου Αιγαίου μπορείτε να απευθύνεστε στον κ. Γιάννη Χαραλαμπίδη, Αναπληρωτή Καθηγητή του Παν. Αιγαίου, email:yannisx@aegean.gr

23 Ιουν 2017

Βραβεία / Διακρίσεις