Erasmus Mundus | Διεθνές πρόγραμμα μεταπτυχιακών σπουδών στην Περιβαλλοντική Πολιτική και Διαχείριση | Πανεπιστήμιο Αιγαίου

panepistimio_logo_en_0.jpg

ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ

Το Διεθνές πρόγραμμα μεταπτυχιακών σπουδών στην Περιβαλλοντική Πολιτική και Διαχείριση, MESPOM (Masters Course in Environmental Sciences, Policy and Management, http://mespom.eu/), στο οποίο συμμετέχει από το 2005 το Πανεπιστήμιο Αιγαίου με το Τμήμα Περιβάλλοντος ως κύριο εταίρο, εξασφάλισε χρηματοδότηση 3.167.000 Ευρώ στα πλαίσια της ευρωπαϊκής πρόσκλησης Erasmus+: Key Action 1 – Erasmus Mundus Joint Master Degrees (EMJMDs). Στη συγκεκριμένη πρόσκληση κατατέθηκαν εκατοντάδες προτάσεις προς χρηματοδότηση, και η επιλογή του MESPOM είναι ενδεικτική της υψηλής ποιότητας του συγκεκριμένου μεταπτυχιακού προγράμματος.

Στο μεταπτυχιακό πρόγραμμα συμμετέχουν πλέον, εκτός από τους 4 κύριους εταίρους - το Central European University (Ουγγαρία), το Πανεπιστήμιο Αιγαίου (Ελλάδα), το Πανεπιστήμιο του Lund (Σουηδία) και το Πανεπιστήμιο του Manchester (Αγγλία)- και 19 συνεργαζόμενοι εταίροι, από 14 χώρες και 4 ηπείρους.  Το αποδεδειγμένο υψηλό επίπεδο σπουδών σε συνδυασμό με το ενισχυμένο στοιχείο της πολυπολιτισμικότητας που διαχέεται από το ακαδημαϊκό στο κοινωνικό επίπεδο των φοιτητών, που προέρχονται από κάθε γωνιά της Γης, δημιουργούν ένα μοναδικό περιβάλλον μάθησης, δημιουργίας και προοπτικών εξέλιξης. Το Τμήμα Περιβάλλοντος, έχει κεντρικό ρόλο στο Πρόγραμμα συνεισφέροντας 7 μαθήματα Περιβαλλοντικής Επιστήμης κατά τη διάρκεια του εαρινού εξαμήνου.

Το Πανεπιστήμιο Αιγαίου προσδίδει στο πρόγραμμα τη μεσογειακή διάσταση που χαρακτηρίζεται από μικρής κλίμακας οικονομίες, χαμηλή διαθεσιμότητα πόρων και τοπικές στρατηγικές ανάπτυξης. Σε αυτή την προσπάθεια το Τμήμα Περιβάλλοντος θα συνεργαστεί με το Μουσείο Φυσικής Ιστορίας Απολιθωμένου Δάσους Λέσβου, που συμμετέχει πλέον ως συνεργαζόμενος εταίρος του Προγράμματος.

Mυτιλήνη, Ιούλιος 2017

4 Ιουλ 2017