«Τώρα θα τραγουδήσω στην άλλη μεριά…» | Πανεπιστήμιο Αιγαίου

«Τώρα θα τραγουδήσω στην άλλη μεριά…»

Ομιλία με τίτλο: «Τώρα θα τραγουδήσω στην άλλη μεριά…» : Φωνογραφία, φωτογραφία και μνήμη μεταξύ ανθρωπολογίας και σύγχρονης τέχνης θα πραγματοποιηθεί στο χώρο της βιβλιοθήκης  του Παραρτήματος Σάμου (Χατζηγιάννειο κτίριο)  το Σάββατο 23 Νοεμβρίου 2019 στις 8:00 μ.μ.,  σε συνεργασία με τη Φωτόνησος Τεχνών και Πολιτισμού  (Photonisos Arts & Culture).

Η είσοδος είναι ελεύθερη για το κοινό.

Λίγα λόγια για τον Παναγιώτη Πανόπουλο.

Ο Παναγιώτης Πανόπουλος διδάσκει κοινωνική ανθρωπολογία στο Τμήμα Κοινωνικής Ανθρωπολογίας και Ιστορίας του Πανεπιστημίου Αιγαίου, στη Μυτιλήνη. Ασχολείται ερευνητικά με ζητήματα ανθρωπολογίας της μουσικής, του ήχου και της επιτέλεσης. Οι εθνογραφικές του εργασίες, που έχουν δημοσιευθεί σε διεθνή ανθρωπολογικά περιοδικά (Journal of the Royal Anthropological Institute, Ethnologie Française) και συλλογικούς τόμους, εστιάζουν στον συμβολισμό του ήχου και της ακοής στην ελληνική κοινωνία, τη μελέτη των τοπικών πολιτιστικών συλλόγων και το ρόλο των μουσικών επιτελέσεων στη συμβολική κατασκευή της εντοπιότητας. Τα τελευταία χρόνια, ασχολείται ερευνητικά με την κοινότητα και τoν πολιτισμό των Κωφών και έχει αναπτύξει πολλαπλές συνεργασίες με εικαστικούς καλλιτέχνες. Έχει διδάξει στο Δημοκρίτειο Πανεπιστήμιο Θράκης, στο Πανεπιστήμιο Κρήτης και στο Πάντειο Πανεπιστήμιο. Έχει εργαστεί ως επισκέπτης ερευνητής στο Princeton University (2002-3, 2012) και το University of California, Berkeley (2009). Έχει επίσης διδάξει ως προσκεκλημένος λέκτορας στο Πανεπιστήμιο Martin Luther του Halle-Wittenberg και στο Πανεπιστήμιο της Κολωνίας.

Διαλέξεις

Σάμος

Καρλόβασι, Βιβλιοθήκη του Πανεπιστημίου Αιγαίου (Χατζηγιάννειο κτίριο)

Σάββατο, 23 Νοέμβριος, 2019 - 20:00 εώς 22:00