Αειφόρος ανάπτυξη: τεχνικές, οικονομικές, περιβαλλοντικές και κοινωνικές προσεγγίσεις | Πανεπιστήμιο Αιγαίου

Το Τμήμα Μηχανικών Οικονομίας και Διοίκησης σε συνεργασία με το Πρόγραμμα Διεθνούς Κινητικότητας Erasmus+ του Πανεπιστημίου Αιγαίου διοργανώνουν, την Πέμπτη 3 Μαΐου και ώρα 18:00, στο Αμφιθέατρο της Πανεπιστημιακής Μονάδας Χίου, ημερίδα με θέμα «Αειφόρος ανάπτυξη: τεχνικές, οικονομικές, περιβαλλοντικές και κοινωνικές προσεγγίσεις». H ημερίδα απευθύνεται σε μηχανικούς, φοιτητές, φοιτήτριες, διδάσκοντες, διδάσκουσες αλλά και στο ευρύτερο κοινό από Διδάσκοντες του Πανεπιστημίου Αιγαίου αλλά και από Διδάσκοντες σε Τμήματα Μηχανικών της Αλλοδαπής. Οι συμμετέχοντες θα έχουν την ευκαιρία να ενημερωθούν για τις εξελίξεις σχετικά με την βιωσιμότητα διεργασιών παραγωγής υλικών, κυκλικής μετατροπής αποβλήτων σε ενέργεια, επίτευξη στόχων υλοποίησης στη διοίκηση έργων, ατμοσφαιρική ρύπανση για βιώσιμα λιμάνια, καθώς και για βιώσιμες αστικές μεταφορές. Η οργάνωση της ημερίδας βρίσκεται σε συμφωνία με τον ευρύτερο ρόλο του Τμήματος Μηχανικών Οικονομίας και Διοίκησης του Πανεπιστημίου Αιγαίου στη Χίο για συνεχή ενημέρωση των φοιτητών/τριών σε θέματα τεχνολογικής αιχμής, καθώς και για την προσέγγιση και την ευαισθητοποίηση της Τοπικής κοινωνίας σε θέματα που άπτονται της ευρύτερης γνώσης της Επιστήμης του Μηχανικού.

Ημερίδες

Χίος

Χίος, κεντρικό αμφιθέατρο Πανεπιστημίου Αιγαίου "Γιάννης Καράλης"

Πέμπτη, 3 Μάιος, 2018 - 18:00 εώς 21:00