Παρουσίαση με θέμα "Ανίχνευση Σπηλαίων στη Γη και σε άλλους πλανήτες" από τον Δρ Jut Wynne στο Παράρτημα της Βιβλιοθήκης Μυτιλήνης | Πανεπιστήμιο Αιγαίου

Εάν η ζωή υπήρξε ποτέ στον Άρη, η απόδειξη θα βρίσκεται κάτω από την επιφάνεια του εδάφους, στις σπηλιές του. Από το 2005, ο Δρ Jut Wynne έχει εργαστεί σε τέσσερα έργα (project), χρηματοδοτούμενα από τη NASA, για την ανάπτυξη τεχνολογιών στην ανίχνευση σπηλaίων στη Γη και αξιοποίηση των διδαγμάτων αυτών, για την ανίχνευση σπηλαίων στον Κόκκινο πλανήτη.

nasa.jpg

Την Παρασκευή 7 Ιουλίου 2017 και ώρα 19:30 στο αναγνωστήριο της Βιβλιοθήκης του Πανεπιστημίου Αιγαίου στη Μυτιλήνη (Ίμβρου 3) ο Δρ Jut Wynne θα παρουσιάσει στο κοινό τα ευρήματα της έρευνάς του, καθώς και τις προσπάθειες που καταβάλλονται για την περαιτέρω χρήση των τεχνολογιών ρομποτικής και ανθρώπινης εξερεύνησης.

Ο Δρ Jut Wynne έχει περιηγηθεί μέσα από τις ζούγκλες του Μπελίζ και της Κίνας, καταρριχήθηκε στον βαθύτερο ηφαιστειακό λάκκο στο Μεγάλο Νησί της Χαβάης, άντεξε την ξηρότερη έρημο του κόσμου στη βόρεια Χιλή και ταξίδεψε στο πιο απομακρυσμένο κατοικημένο μέρος στη γη Ράπα Νούι (νησί του Πάσχα – Easter island) προκειμένου να ανακαλύψει τα μυστικά των σπηλαίων στη Γη και όχι μόνο.

Όσον αφορά τη διαπλανητική εξερεύνηση των σπηλαίων, συνέβαλε στην εξέλιξη των δυνατοτήτων ανίχνευσης τους με τηλεπισκόπηση (remote sensing) στο θερμικό υπέρυθρο και ορατό φάσμα και εμπλούτισε τις υπάρχουσες τεχνολογίες τόσο για τη ρομποτική όσο και την ανθρώπινη εξερεύνηση των εξωγήινων σπηλαίων.

Πολιτιστικές Εκδηλώσεις

Λέσβος, Μυτιλήνη, Παράρτημα Βιβλιοθήκης Πανεπιστημίου Αιγαίου