Πρόσκληση σε Διήμερο Σεμινάριο: "Αναμετρήσεις με τον Φόβο: Μέθοδοι και τεχνικές", 29-20 Μαρτίου 2019 | Πανεπιστήμιο Αιγαίου

Ο Συμβουλευτικός Σταθμός Ψυχολογικής Υποστήριξης (ΣΣΨΥ) της Σχολής Ανθρωπιστικών Επιστημών του Πανεπιστημίου Αιγαίου σας προσκαλεί σε Διήμερο Σεμινάριο με θέμα:

«Αναμετρήσεις με τον Φόβο: Μέθοδοι και τεχνικές».

Το Σεμινάριο στοχεύει στη γνωριμία και την εξοικείωση με τον φόβο, ένα βασικό συναίσθημα του ανθρώπου που προκαλείται από τη συνειδητοποίηση ενός πραγματικού ή πλασματικού κινδύνου ή απειλής. Συνάμα, επιδιώκει στην ψυχολογική υποστήριξη, την προετοιμασία και την ενδυνάμωση όσο και στην πρακτική άσκηση σε στρατηγικές και ασκήσεις αυτοπροστασίας απέναντι σε καταστάσεις φόβου.

Το Σεμινάριο θα διεξαχθεί στην Αίθουσα «Κορνήλιος Καστοριάδης» (Πολλαπλών Χρήσεων)  του Πανεπιστημίου Αιγαίου, σε δύο συναντήσεις:

• Παρασκευή 29 Μαρτίου 2019, 20:00-22:00: Βιωματικό σεμινάριο ~ Συντονίστρια: Ήρα Λουτσιού (Ψυχολόγος-Ψυχοθεραπεύτρια)
  • Σάββατο 30 Μαρτίου 2019, 12:00-14:00: Ασκήσεις αυτοάμυνας-αυτοπροστασίας ~ Συντονιστής: Γεώργιος Ρουμπίνης (Εκπαιδευτής Αυτοάμυνας)

Το εκπαιδευτικό αυτό σεμινάριο είναι ανοιχτό σε όλους/ες  και  η παρακολούθηση είναι δωρεάν.

Θα δοθούν βεβαιώσεις συμμετοχής.

Εκπαιδευτικά σεμινάρια

Ρόδος