2nd International Conference on «Cultural Informatics, Communication & Media Studies» | Πανεπιστήμιο Αιγαίου

Την Πέμπτη 13/6/2019 ξεκινά τις εργασίες του, στις εγκαταστάσεις του Πανεπιστημίου Αιγαίου στη Μυτιλήνη, το 2ο Διεθνές Συνέδριο «Cultural Informatics, Communication & Media Studies» (CICMS 2019) που διοργανώνεται από το  Τμήμα Πολιτισμικής Τεχνολογίας και Επικοινωνίας του Πανεπιστημίου Αιγαίου και το Τμήμα Επικοινωνίας του Πανεπιστημίου Adnan Menderes της Τουρκίας, στο πλαίσιο της συνεργασίας των δύο Τμημάτων.

Το Συνέδριο, εστιάζοντας στις σύγχρονες τάσεις σε ακαδημαϊκό και ερευνητικό επίπεδο, καλύπτει μια σειρά θεμάτων στους τομείς της Πολιτισμικής Πληροφορικής, της Επικοινωνίας, των Νέων Μέσων, της Διαφήμισης, της Δημοσιογραφίας, των Δημοσίων Σχέσεων και της Πολιτικής Επιστήμης.

Για δύο ημέρες, ακαδημαϊκοί, ερευνητές/τριες και φοιτητές/τριες θα παρουσιάσουν το ερευνητικό τους έργο, αναπτύσσοντας έναν αναστοχαστικό διάλογο για τα θέματα που καλύπτει το Συνέδριο υπό μια διεπιστημονική πάντα οπτική.

Συνέδρια

Μυτιλήνη, Λόφος Πανεπιστημίου Αιγαίου