Eνημερωτική εκδήλωση για τον 1ο Διαγωνισμό Ρομποτικής Ανοικτών Τεχνολογιών | Πανεπιστήμιο Αιγαίου

Eνημερωτική εκδήλωση για τον 1ο Διαγωνισμό Ρομποτικής Ανοικτών Τεχνολογιών

Την Τετάρτη 10 Οκτωβρίου στις 18.00 στο Αμφιθέατρο θα πραγματοποιηθεί ενημερωτική εκδήλωση για τον 1ο Διαγωνισμό Ρομποτικής Ανοικτών Τεχνολογιών, τον οποίο συνδιοργανώνει το Παν/μιό μας.

Πρόκειται για μια πολύ σημαντική πρωτοβουλία της Ελληνικής Κοινότητας Ελεύθερου Λογισμικού / Λογισμικού Ανοιχτού Κώδικα (ΕΛ/ΛΑΚ) για την προώθηση της εκπαιδευτικής ρομποτικής και του ανοικτού λογισμικού / υλικού.

Στον διαγωνισμό συμμετέχουν μαθητές όλων των σχολικών μονάδων της Πρωτοβάθμιας και της Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης (Δημοτικά, Γυμνάσια, Λύκεια και ΕΠΑΛ) και αφορά στη δημιουργία έργων (τεχνουργημάτων) με τη χρήση ανοιχτών τεχνολογιών υλικού και λογισμικού (Open Design, Open Software & Open Hardware), και την παραγωγή σχετικών ανοιχτών εκπαιδευτικών πόρων.

Η θεματολογία μπορεί να περιλαμβάνει έργα αυτοματισμού, φωτισμού-ήχου, αισθητήρων-περιβάλλοντος, έξυπνα αντικείμενα, διατάξεις έγκαιρης ειδοποίησης, αυτόνομα οχήματα, κατασκευές που φοριούνται (wearables), εφαρμογές ψυχαγωγίας, υγείας-ευεξίας, εξοπλισμό εργαστηρίων, έργα εκπαιδευτικών χρήσεων και εκπαιδευτικών εφαρμογών και εφαρμογές ΙοΤ.

Πρόγραμμα ομιλιών:

Παρουσίαση του Διαγωνισμού, Βοσινάκης Σπύρος

Εκπαιδευτική Ρομποτική: «η παιδεία παίζει», Ξυδιάς Ηλίας

Thymio το Ρομποτάκι: Προγραμματισμός και Ρομποτική στο Δημοτικό, Ιωσηφίδου Μαρία

Physical Computing στην Eκπαίδευση, Σταυράκης Μόδεστος

Δημιουργώ με Scratch και Arduino, Αργυρός Μανώλης

OpenLab, Εργαστήριο Ανοιχτών Τεχνολογιών και Καινοτομίας στην Σύρο, Τζιμόπουλος Νίκος

Αφίσα της εκδήλωσης: http://old.syros.aegean.gr/users/spyrosv/RoboticsInfoDay.pdf

Εκ μέρους της οργανωτικής επιτροπής,

Σπύρος Βοσινάκης

Εκπαιδευτικά σεμινάρια