Interactive Dance Lab | Πανεπιστήμιο Αιγαίου

ΣΥΡΟΣ

Παρουσίαση της Αμερικανίδας Χορογράφου , Meredith Nadlerστα αγγλικά,

με θέμα: Interactive Dance Lab, ώρα 14:00-15:30

θα πραγματοποιηθεί την Τετάρτη 17 Απριλίου 2019 στην Αίθουσα Παναγούλη (Πνευματικό Κέντρο Δήμου Ερμούπολης).

Η παρουσίαση περιλαμβάνει την ανάλυση παραστάσεων και μεθοδολογιών που σχεδίασε και υλοποίησε η καλλιτέχνης με τη χρήση των νέων ψηφιακών διαδραστικών τεχνικών, αναζητώντας τρόπους ενσωμάτωσης της τεχνολογίας στην έκφραση προσωπικών καλλιτεχνικών δημιουργιών. Meredith Nadler Επαγγελματίας χορογράφος με μεγάλη εμπειρία στη σκηνοθεσία χορευτικών παραστάσεων με θέμα την ανθρώπινη συνθήκη, ενδιαφέρεται για την ενσωμάτωση των νέων τεχνολογιών στα εκφραστικά μέσα χορευτών και καλλιτεχνών. Βρίσκεται στη Σύρο με πρόσκληση της ομάδας χορού Ακροποδητί.

Η παρουσίαση είναι βασισμένη σε έργο που υλοποιήθηκε στη Βουδαπέστη, σε συνεργασία με τον Stephane Flesh.

Οπτικοακουστικό υλικό για το έργο της υπάρχει στο διαδίκτυο: https://vimeo.com/meredithnadler/videos

Διαλέξεις

Σύρος

Αίθουσα Παναγούλη (Πνευματικό Κέντρο Δήμου Ερμούπολης)